Wyrejestrowanie samochodu

Opłata recyklingowa, dokumenty – wydział komunikacji

Wyrejestrowanie pojazdu – dokumenty

W zależności od powodu wyrejestrowywania samochodu, w urzędzie gminy będą potrzebne różne dokumenty. Każdy z przewidzianych prawem powodów wyrejestrowania należy właściwie udokumentować. W żadnym przypadku nie jest to szczególnie trudne, natomiast ważne jest, aby dopełnić wszystkich formalności, ponieważ inaczej pojazd nie będzie mógł zostać wykreślony z ewidencji.

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu

Wyrejestrowując pojazd przede wszystkim należy mieć ze sobą dokumenty samochodu. Pod tym niezbyt profesjonalnym pojęciem należy rozumieć: dowód rejestracyjny, zaświadczenie o posiadaniu ważnej polisy odpowiedzialności cywilnej oraz kartę pojazdu. Ta ostatnia nie zawsze była wydana i wówczas oczywiście nie ma możliwości jej przedłożenia w wydziale komunikacji, jednak jeśli dany pojazd kartę posiadał, również trzeba ją przekazać w chwili złożenia dokumentów. Oczywiście podstawowym dokumentem będzie wniosek o wyrejestrowanie pojazdu oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.

Zaświadczenie o demontażu pojazdu

Teraz w zależności od powodu wyrejestrowania pojazdy potrzebne będą inne dokumenty. Jeśli samochód został oddany do skupu złomowanych samochodów, do stacji demontażowej albo poddany recyklingowi, każda z tych firm musi wystawiać odpowiednie zaświadczenia. Najwięcej samochodów trafia tam oczywiście w całości i wówczas wystawiane jest Zaświadczenie o demontażu pojazdu (Wzór zaświadczenia o złomowaniu pojazdu), ale pojazdy niekompletne też można oddać na auto złom albo poddać recyklingowi. W takim przypadku oczywiście na Zaświadczeniu o oddaniu niekompletnego pojazdu – znajdzie się odpowiednia informacja.

Oświadczenie o kradzieży auta

Jeśli chcemy wyrejestrować skradziony samochód, możliwości są dwie. Albo robi się to na podstawie zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie kradzieży oraz oświadczenia o kradzieży – przykład: Oświadczenie o kradzieży pojazdu (obowiązują oba dokumenty), albo na podstawie zaświadczenia o umorzeniu śledztwa w sprawie kradzieży. Przyjmuje się, że w obu sytuacjach nie ma szans na to, aby samochód znalazł się i wrócił do właściciela, dlatego można go wyrejestrować.

Zaświadczenia z innych państw

Jeżeli starasz się o wyrejestrowanie samochodu sprzedanego za granicę, potrzebne będzie ksero nowego dowodu rejestracyjnego oraz jego uwierzytelnione tłumaczenie, albo urzędowe zaświadczenie o rejestracji, przy czym oba dokumenty są równoznaczne. Ogólna zasada zresztą jest taka, że cokolwiek stanie się z samochodem za granicą (kasacja, recykling, skup złomu), aby można było go wyrejestrować, trzeba mieć odpowiednie zaświadczenie oraz jego przysięgłe tłumaczenie.

Oświadczenie o utracie pojazdu

Ostatnia ważna rzecz – w przypadku trwałej i zupełnej utraty pojazdu, poza dokumentacją zdarzenia (różną w zależności od typu zdarzenia) należy wnieść na rzecz gminy opłatę na realizację zadań w zakresie utrzymania czystości. Opłaty zależą od lokalnego Urzędu Gminy i wynoszą od kilkudziesięciu do nawet kilkaset złotych.

Pełnomocnictwo od współwłaścicieli pojazdu

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, który chcemy wyrejestrować figurują współwłaściciele TO niezbędna będzie ich obecność w urzędzie lub odpowiednie pełnomocnictwo. zobacz: Pełnomocnictwo do wyrejestrowania samochodu

Auto złom

Zapewniamy bezpłatny transport odbieranego auto złomu bezpośrednio z miejsca wskazanego przez właściciela (na terenie Śląska)
Oto obszar, z którego bezpłatnie odbieramy wycofane z eksploatacji samochody (kliknij w mapę):
odbiór auto złomu
Auto złom: Katowice, auto złom Mikołów, auto złom Chorzów, auto złom Sosnowiec, auto złom Bielsko Biała, auto złom Ruda Śląska, auto złom Rybnik, auto złom Żory, Bytom, auto złom Dąbrowa Górnicza, auto złom Mysłowice,auto złom Tarnowskie Góry, auto złom Gliwice, auto złom Tychy, ...

Złomowanie pojazdów

Złomujemy pojazdy wycofane z eksploatacji:
  • Samochody osobowe - wszystkie marki
  • Samochody dostawcze - wszystkie marki
  • Auta ciężarowe
  • Maszyny rolnicze
  • Koparki
  • Wózki widłowe
  • Pojazdy specjalistyczne
  • Przyczepy i naczepy
NIE SKUPUJEMY CZĘŚCI AUT UŻYWANYCH

Kategorie

Najnowsze wpisy