Wyrejestrowanie samochodu

Opłata recyklingowa, dokumenty – wydział komunikacji

Rejestracja samochodu

 

Rejestracja samochodu w Polsce

 
Kwestia rejestracji była już wielokrotnie omawiana, ale wciąż nie wszyscy wiedzą, jak, krok po kroku, procedura ta powinna przebiegać. Po raz wtóry więc zbieramy wszystko w jednym miejscu, abyś mógł bez stresu, szybko i spokojnie zarejestrować samochód.

Po pierwsze – procedura ta nie różni się dla samochodów nowych i używanych. Nie ma też znaczenia, czy samochód był kupiony w kraju, czy sprowadzony. Wszystko zawsze przebiega tak samo, ewentualnie w niektórych wypadkach potrzeba nieznacznie więcej dokumentów, ale też nie wymaga to wiele zachodu.

Po drugie – za niewielką opłatą można skorzystać z pomocy pełnomocnika. Opłata ta wynosi kilkanaście złotych (to opłata urzędowa). Co ważne, pełnomocnictwo jest obligatoryjne, jeśli pojazd będzie miał kilku współwłaścicieli, ale nie wszyscy będą obecni przy rejestracji.
W wielu urzędach gminy na rejestrację pojazdy podobnie jak na wyrejestrowanie samochodu można umówić się na konkretną godzinę. Procedura trwa do pół godziny, więc jest to spore ułatwienie – nie trzeba stać pół dnia w żadnej kolejce. Urzędy gminy, jako jedne z ostatnich, posługują się wciąż pojęciem adresu zameldowania, więc niektórych czeka dłuższa wycieczka, ponieważ rejestracja samochodu może odbyć się tylko w miejscy stałego zameldowania (tymczasowe takich uprawnień nie daje).
 

Rejestracja samochodu używanego

 

Auto kupione w Polsce

 
Jeśli kupujemy używane auto z Polski, będzie potrzebny odpowiedni wniosek, karta pojazdu, jeśli taka była wydana, stary dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym oraz dowód zakupu (czy równoważy dokument w przypadku innych form zmiany właściciela), a w przypadku niektórych firm również wypis z właściwego rejestru. Do wglądu potrzebna będzie także aktualna polisa OC. Oddać oczywiście trzeba, razem z dowodem, stare tablice.
 

Auto kupione za granicą

 
Jeśli samochód pochodzi zza granicy – wszystkie dokumenty w językach obcych należy tłumaczyć i uwierzytelnić. W kraju potrzebne będzie VAT-25 Urzędu Skarbowego, potwierdzenie wniesienia opłaty recykling-owej na konto NFOŚiGW, a także dowód opłaty akcyzy. Oczywiście musimy mieć komplet dokumentów pojazdu – jak w przypadku pojazdu z Polski.

W przypadku nabycia samochodu od osoby prywatnej trzeba zapłacić (najczęściej) podatek od wartości samochodu, natomiast potwierdzenie tego faktu nie jest wymagane przy formalnościach związanych z rejestracją pojazdu.
 

Rejestracja nowego samochodu

 
W przypadku nowego auta rejestracja samochodu możliwa jest w oparciu o świadectwo homologacji, kartę pojazdu oraz fakturę za samochód. Jeśli zakupu dokonaliśmy za granicą, jesteśmy zobowiązani do opłacenia akcyzy i VATu.

Auto złom

Zapewniamy bezpłatny transport odbieranego auto złomu bezpośrednio z miejsca wskazanego przez właściciela (na terenie Śląska)
Oto obszar, z którego bezpłatnie odbieramy wycofane z eksploatacji samochody (kliknij w mapę):
odbiór auto złomu
Auto złom: Katowice, auto złom Mikołów, auto złom Chorzów, auto złom Sosnowiec, auto złom Bielsko Biała, auto złom Ruda Śląska, auto złom Rybnik, auto złom Żory, Bytom, auto złom Dąbrowa Górnicza, auto złom Mysłowice,auto złom Tarnowskie Góry, auto złom Gliwice, auto złom Tychy, ...

Złomowanie pojazdów

Złomujemy pojazdy wycofane z eksploatacji:
  • Samochody osobowe - wszystkie marki
  • Samochody dostawcze - wszystkie marki
  • Auta ciężarowe
  • Maszyny rolnicze
  • Koparki
  • Wózki widłowe
  • Pojazdy specjalistyczne
  • Przyczepy i naczepy
NIE SKUPUJEMY CZĘŚCI AUT UŻYWANYCH

Kategorie

Najnowsze wpisy